HAMSİ ŞENLİĞİNDE 1 TON HAMSİ TÜKETİLDİ

Akçay beldesindeki Körfez Karadenizliler Kültür ve Dayanışma Derneği, 5 yıldır düzenlediği geleneksel hamsi şenliğinde 5 bin kişiye 1 ton hamsi dağıttı.

HAMSİ ŞENLİĞİNDE 1 TON HAMSİ TÜKETİLDİ
Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Akçay beldesindeki Körfez Karadenizliler Kültür ve Dayanışma Derneği, 5 yıldır düzenlediği geleneksel hamsi şenliğinde 5 bin kişiye 1 ton hamsi dağıttı.

  Körfez Karadenizliler Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından her yıl düzenlenen geleneksel hamsi şenliğinin bu yıl 5’ncisi düzenlendi. Akçay da bulunan dernek binası önünde düzenlenen şenlikte, Karadeniz’den özel olarak getirilen meşhur Karadeniz hamsisi vatandaşlara ikram edildi. Dernek binası önüne kurulan mangallarda pişirilen ve gece saatlerinde Trabzon’dan özel olarak getirilen 1 ton hamsi, isteğe göre ekmek arası veya tabakta Vatandaşlara dağıtıldı. Öğlen saatlerinde başlayan şenlik akşam saatlerine kadar devam etti.  Edremit Kaymakamı Osman Tunç, körfezdeki diğer ilçelerin kaymakamları, bölgedeki çok sayıda belediye başkanı, Karadenizli vatandaşlar ve Akçaylıların katıldığı şenlik programı, kemençe eşliğinde oynanacak olan horonlarla sona erecek.

  Körfez Karadenizliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Yusuf Şahintürk, “Trabzon’dan temizlenmiş halde getirdiğimiz yaklaşık 1 ton meşhur Karadeniz hamsimiz ile 5. kez vatandaşlarımızın huzuruna çıktık. Bu yıl 5. düzenlediğimiz geleneksel hamsi şenliğimiz Karadenizli hemşerilerimiz kadar bölgemizde yaşayan vatandaşlarımız tarafından da ilgi gördü. Karadeniz’den kopup Edremit Körfezi’ne yerleşmiş olan biz Karadenizliler, örf ve adetlerimizi burada da sürdürmek, geleneklerimizi gençlerimin öğrenmesini sağlayarak sürdürülmesini sağlamak için düzenlediğimiz aktivitelere katılarak bizlere verdikleri değeri ortaya koyan Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarımız ve vatandaşlarımıza sonsuz teşekkürler ediyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2013, 22:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER