AYVALIK LİMAN İŞLETMESİ’NİN GÜVENLİĞİ EMİN ELLERDE

AYVALIK LİMAN İŞLETMESİ’NİN GÜVENLİĞİ EMİN ELLERDE

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Uluslar arası Gemi ve Liman Tesisi Kodu (ISPS Code) gereğince liman tesisinde her yıl yapılan ve ‘ISPS Kod’ adı verilen tatbikat, Ayvalık Belediye İskelesi Liman İşletmesi tesisinde bu yılda gerçekleştirildi.

  Ayvalık Liman Başkanlığı koordinatörlüğünde MKY Özel Güvenlik Eğitim hizmetleri Ltd.Şti. RSO Saha Uzmanı Ahmet Ertürk ve Ayvalık Belediye İskelesi Liman Tesisi Güvenlik Sorumlusu İhsan Paylan tarafından gerçekleştirilen tatbikat gerçeğini aratmadı. Tatbikatın amacının liman tesisine karşı güvenlik tehditlerinin önlenmesi ve karşı tedbirlerin geliştirilmesinin yanı sıra Ayvalık Liman Başkanlığı arasında koordinasyon ve işbirliğinin geliştirilmesi olduğu belirtildi.

  Yapılan tatbikatta, muhabere usulleri ve muhabere cihazlarının yeterliliği, LTGS ile yerel otoriteler arasındaki işbirliği ve koordinasyon usulleri, personelin acil durumlar karşısında reaksiyonları, Güvenlik cihaz ve eçhizelerinin yeterliliği, güvenlik planında yer alan hususların yeterliliği, Liman Tahliye Usulleri, tatbikat kapsamında kullanılan raporlar ve güvenlik seviyeleri ile alınan tedbirlerin yeterliliği konularının ele alındığı belirtildi.

 

SEVGİLİLER GÜNÜNDE GÜVENLİK TATBİKATI

  Yapılan tatbikat senaryosu kapsamında ise, Güvenlik seviyesi tedbirlerinin alınması, tesise bomba ihbarında bulunulması, tesiste şüpheli paket tespit edilmesi, tesiste bomba patlaması ve yangın çıkması, acil müdahale ekiplerince yangına ve yaralıya müdahale, tesisin tahliye edilmesi ile ilgili canlandırmalar yapılarak, bilgilendirmelerin yapıldığı öğrenildi.  14 Şubat Dünya sevgililer Gününde, Ayvalık Belediyesi’ne ait Liman İşletmesinde yapılan tatbikata katılanların, “Her yıl yapılan bu eğitim seminerleri, her yıl binlerce turistin giriş çıkış yaptığı limanın güvenliği açısından, görevli personelin olası tehlikeli durumlar karşısında neler yapabileceğini uygulamalı olarak öğretiyor. Böylelikle söz konusu durumlar karşısında çaresiz kalmadan, soğukkanlılıkla müdahale ederek, olası tehlikenin önlenmesini sağlıyor” şeklindeki sözleri dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2013, 22:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER