OLAYLI MAÇ, AYVALIK’TA SPOR CAMİASINI AYAĞA KALDIRDI

Zeytinli’de; Körfez 1. Amatör Küme takımlarından Zeytinli Belediyespor ile Barbaros Sefa Spor Kulübü arasında oynanılan karşılaşmada meydana gelen olaylara Ayvalık’ta spor kulüpleri başkan ve yöneticileriyle, siyasilerden büyük tepki geldi.

OLAYLI MAÇ, AYVALIK’TA SPOR CAMİASINI AYAĞA KALDIRDI
Balıkesir’in Edremit ilçesine bağlı Zeytinli’de; Körfez 1. Amatör Küme takımlarından Zeytinli Belediyespor ile Barbaros Sefa Spor Kulübü arasında oynanılan karşılaşmada meydana gelen olaylara Ayvalık’ta spor kulüpleri başkan ve yöneticileriyle, siyasilerden büyük tepki geldi.

  Körfez Amatör 1. Kümede lig ikincisi olabilmek için yapılan karşılaşmada ev sahibi ekip Zeytinli Belediyespor’un 3-0 galipken, çıkan olaylarda taraftarların sahaya girmesi ve konuk ekip Barbaros Sefa sporlu oyuncuların adeta linç edilmeye çalışıldığı bildirildi. Zeytinli sahasının tel örgülerini aşan taraftarlara müdahale edebilmek için güvenliği sağlamaya çalışan jandarma biriminin havaya ateş açmasına rağmen olaylar karşısında yetersiz kaldığı savunulurken, şimdiye kadar hiçbir ulusal televizyon kanalları ile haber ajanslarının muhabirlerinin amatör küme maçlarını takip etmemesine rağmen, söz konusu muhabirlerin maçı baştan sona kadar görüntülemesi, ‘Haber muhabirlerinin maçta ciddi olayların çıkacağına dair istihbarat alırken, jandarmanın istihbaratta sınıfta kalması’ şeklinde yorumlandı. Çıkan olaylarda yaralanan Ayvalık’ın en eski kulüplerinden Barbaros Sefa Spor’lu futbolcular ile Teknik Direktör Ali İhsan Uysal tedavi altına alınırken, olayların ölümle sonuçlanmaması ise mucize olarak nitelendirildi.

  Zeytinli Belediyespor ile Barbaros Sefa Spor takımları arasında gerçekleşen maçta çıkan olaylar bir anda ülke gündemine bomba gibi düşerken, çıkan olaylara en büyük tepki Ayvalıklı spor camiasından geldi. Ayvalık’ta önceki gün saat 14.00’de Ayvalıkgücü Belediyespor Kulüp Başkanlığında bir araya gelen ilçedeki spor kulüplerini başkan ve yöneticileri, Türk futbolunda tribün terörünün sona ermesi için yetkililerin bir an önce gereken tedbirleri almasını istedi. Ayvalık Belediye ve Kulüp Başkanı Hasan Bülent Türközen, Altınova Belediye ve Kulüp Başkanı Asım Sürer, Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin, Küçükköy Belediyespor Kulüp Başkanı Murat Akıner, Yenimahalle Spor Kulübü Bülent Burgaz, Hamdibey Kayaspor Kulüp Başkanı Aydoğan Sat, Barbaros Sefaspor Kulübü Başkanı Aydoğan Ergöksel, Sakarya Spor Kulüp Başkanı Arif Tünek, Adaspor Kulüp yöneticilerinin bir araya geldiği toplantıda; Zeytinli’de çıkan olaylar şiddetle kınandı.

 Zeytinli’deki spor katliamı ve linç girişiminin Türk futboluna yeni bir kara lekeyi vurduğuna işaret edilen toplantıda, büyük bir ekonomik olumsuzluklar içinde bulunan amatör spor kulüplerinin güçlükle ayakta durduğu ve bu koşullarda gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutup, spora teşvik etmeye çalışmalarına rağmen bu tür olayların amatör spora büyük darbe vurduğuna dikkat çekildi. Toplantıda Zeytinli karşılaşmasında çıkan olayları anlatan Barbaros Sefa Spor Kulübü Teknik Direktörü Ali İhsan Uysal olaylarda güvenlik zafiyetinin bulunduğunu belirtti. Ayvalık Belediye ve Kulüp Başkanı Hasan Bülent Türközen,Türkiye’de amatör lig maçlarının gerçekleştiği futbol sahalarının sportif müsabakalar için olumsuzluklarla dolu olduğuna dikkat çekerek, federasyonların koşulları müsait olmayan kulüpleri göz önünde bulundurarak bu olumsuzluğun önüne geçmesi için gerekeni yapmaya çağırdı.

  Altınova Belediye ve Kulüp Başkanı Asım Sürer, Zeytinli’deki olayda tahrik bile olsa, hiç kimsenin kendi cezasını kendisini vermeye hakkının olmadığını vurguladı. Küçükköy Belediye Başkanı Mesut Ergin, Zeytinli’deki olayların kabul edilebilir gibi olmadığını belirtirken, Küçükköy Belediyespor Kulüp Başkanı Murat Akıner ise, küfür eden taraftarın maçlara gelmemesini istedi. Toplantıda, Barbaros Sefa Spor Kulübüne hakkını sonuna kadar araması için tam destek verileceği belirtilirken, bu konuda sonuna kadar mücadelenin sürdürülmesi gerektiğinin altı çizildi.

 

“ÇIKAN OLAYLAR, TÜRK FUTBOLUNA VURULAN KARA BİR LEKEDİR”

  Toplantının ardından muhabirimize konuşan Barbaros Sefa Spor Kulübü Başkanı Aydoğan Ergöksel, kulüp olarak Zeytinli’de çıkan olaylarda yeterli tedbir almayan Jandarma, federasyon ve Zeytinli Belediyespor’lu yöneticiler ile olayları çıkaran taraftarlar hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlandıklarını belirterek, “Bu yaşanılan Türk futboluna hakaret içeren olaylardır. Türk futboluna vurulan kara bir lekedir. Biz yeni çıkan Spor Yasasının bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz” dedi. Ergöksel, bir anda Türkiye genelinde yayın yapan bir çok ulusal televizyon kanalıyla, gazetelerde kendilerini bulduklarını ve basın muhabirlerinin daha öncesinde maçta bu tür olayların çıkabileceğine ilişkin duyumları almasına rağmen ve kendilerinin de gergin geçmesini bekledikleri karşılaşma öncesinde maçın güvenliğini sağlayacak olan jandarma birimlerine bu durumu bildirdikleri halde gereken tedbirin alınmamasını anlayabilmekte zorlandıklarının altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2013, 20:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER