9 GAZETECİ PORTEKİZ'E GİTTİ

9 GAZETECİ PORTEKİZ'E GİTTİ
 BALIKESİRDEN 9 GAZETECİ AB PROJESİ KAPSAMINDA PORTEKİZ'E GİTTİ

  Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti (BGC) tarafından hazırlanan, Balıkesir Valiliği yanında Haberci, Birlik ve Politika gazetelerinin ortak olarak yer aldığı,''Yerel Medyanın AB standartlarında Demokrasiye Katkısı'' projesi kapsamında 9 kişiden oluşan ilk kafile törenle Portekiz'e uğurlandı.
İlk kafile Ümit Babacan, Alper Karaca, Semih Keleş, Emine Çiftçi, Oktay Çalışkan, Onur Demir, Özge Şan, Ahmet Tuğrul Aydın ve Numan Özgüler isimli gazetecilerden oluştu.
Toplam 93 bin 554 avroluk projenin Balıkesir Basın tarihinde bir ilk ve camianın 'yüzakı' olduğunu belirten BGC Başkanı Ramazan Demir, ''Proje kapsamında 41 gazeteci, gruplar halinde Avrupa ülkelerinde eğitime gidecek. 18 gazeteci Almanya'da, 8'i Belçika'da, 10'u Portekiz'de ve 5'i İngiltere'de farklı dönemlerde 4'er haftalık eğitim alacak. Balıkesir ile AB medyasının kıyaslama imkanını yakayalacak. Portekiz'e uğurladığımız ekip Lizbon'a ulaştı ve buradaki çalışmalarına başladı'' dedi.
AB STANDARDI ÖĞRENİLECEK
Demir, iş gücü niteliğinin belirlenmesinde ise insan ve aldığı eğitimin önemli olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
''Türkiye'de dar bir çevrede yetişen ve uygulamada sıkıntı çeken medya ve iletişim mezunları ya da medya çalışanları, almış oldukları bu kısıtlı eğitimi AB'de alacakları mesleki eğitim programıyla daha da pekiştirme imkanı elde edecekler aynı zamanda pratikte de deneyim sahibi olacaklardır. Meslektaşlarımız bu proje ile kendilerini geliştirme ve deneyim elde etme imkanına sahip olacak.
YENİ MEDYANIN STRATEJİSİ NASIL OLACAK?
Proje ile öz güvenleri artmış, kalifiye hale gelen gazetecilerin, ülkemize döndüklerinde AB medya sektörünün yeni trendlerini burada da uygulamaya hazır hale geleceklerini belirten Demir, AB'de medya stratejisinin nasıl bir gelişim sürecinde olduğunu gören gazetecilerin, Türkiye'nin dolayısıyla Balıkesir'in medya stratejisinin nasıl oluşturulması gerektiği konusunda da bilgi sahibi olacaklarını bildirdi. Projenin Almanya, Belçika ve İngilte akışları Mayıs ve Haziran aylarında 1 ay süreyle gerçekleştirilecek.(İHA)
Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2013, 20:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER