Bandırma'da Vali Şıldak rüzgarı

Bandırma'da Vali Şıldak rüzgarı

Vali Hasan Şıldak yaptığı ziyaretlerle Balıkesir genelinde yürütülen ve planlanan çalışmaları yerinde inceliyor.

Vali Şıldak, programları kapsamında toplantılar yapmak, ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere bugün Bandırma İlçesine gitti. 

Vali Hasan Şıldak, İl genelinde eğitim motivasyonunun  güçlendirilmesiyle oluşan sinerji ile birlikte başarının arttırılması için yürütülen Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi kapsamında yapılan çalışmaları değerlendirmek üzere her ay bir ilçede yapılacak "İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı"nın ilkini Bandırma İlçesinde gerçekleştirdi. Bandırma programına toplantı ile başlayan Şıldak İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile bir araya geldi. Bandırma Kaymakamı Engin Aksakal ve İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı'nın da hazır bulunduğu Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi aylık değerlendirme toplantısında BİGEP kapsamında İl genelindeki tüm okullarda yapılan çalışmalar görüşüldü.  

'Bir Sinerji Ve Motivasyon Oluşturma Modeli' olarak Vali Hasan Şıldak öncülüğünde yola çıkan BİGEP Projesi Balıkesir'de eğitim alanında yeni bir enerji oluşturuyor. Başarıda ivme kazanarak 'Eğitim Şehri Balıkesir' olma yolundaki adımları sahada yakından takip eden Vali Şıldak, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile yapılan toplantıda BİGEP Projesinin İlin eğitim alanındaki durumunun değerlendirilmesi ve fotoğrafının çekilmesine vesile olduğunu söyledi. Projede, insan faktörünün aktif hale getirilmesiyle heyecan duyacak şekilde yönlendirilmesi gerektiğini belirtti. Hedef ve sonuç odaklı yapılacak çalışmaların, eğitimde Balıkesir'i tanıma ve objektif bir şekilde sonuç çıkarılmasını sağladığını ifade etti. 

Toplantıda, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hüseyin Aşık tarafından yapılan sunum ile yürütülen araştırmalar kapsamında okullardaki başarılar ve başarısızlıkların nedenlerine yönelik elde edilen sonuçlar, sorunlar ve bunlara yönelik çözüm önerileri anlatıldı. İlçe ilçe yapılan araştırmalarla ilgili bilgilerin verildiği sunumda pandemi dönemi ve sonrası motivasyonu arttırmak için neler yapılması gerektiği konusunda fikir alışverişinde bulunuldu. Toplantıda İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı da genel bilgilerle birlikte çözüm önerilerini aktardı. 

Toplantıda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Hasan Şıldak, "İl Milli Eğitim Müdürü, Milli Eğitim Müdürlüğü personeli ve bütün İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile birlikte Bandırma Kaymakamınızın katılımıyla bugün Bandırma'da İl Eğitim Değerlendirme Toplantısını gerçekleştiriyoruz. İçinde bulunduğumuz 2021-2022 eğitim-öğretim  sezonunu Balıkesir'de 'Eğitim Yılı' olarak ilan ettik. BİGEP kısa adıyla adlandırdığımız Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi eylül ayından itibaren uygulamaya geçirildi. Geçen yıl uzaktan eğitim koşullarında kısmi olarak uygulama imkanı bulduğumuz projemizi, bu yıl 20 ilçemizde bütün okullarımızda bütün öğretmenlerimizin yoğun katılımıyla sürdürüyoruz. Amacımız eğitim alanında faaliyet gösteren tüm paydaşların daha canlı, dinamik ve gerçekten içlerinde bir heyecan duyarak eğitim alanına sundukları katkıları, verdikleri hizmetleri, çabayı bir üst seviyeye çıkarmak, onları motive etmek ve tüm İl genelinde büyük bir sinerji oluşturmaktır. Akademik alanda okullarımızın sahip oldukları imkanlarının geliştirilmesi, proje üretme kapasitelerinin güçlendirilmesi, hem öğretmenimize hem öğrencimize temas ederek onların çalışmalarını takip ederek Balıkesir'i gerçek bir eğitim şehrine dönüştürmeyi amaçlıyoruz. Valiliğimizin koordine ettiği ve milli eğitim teşkilatımızın enerji ile canla başla sahada koşturarak uygulama gayreti içinde olduğu bu çalışmanın Balıkesir'de toplam başarıyı daha da yükseltme alanında hedeflerine ulaşacağını düşünüyoruz. Çünkü burada esas amacımız eğitimde gerçek aktör olan öğretmenlerimizi özendirmek, teşvik etmek, onların motivasyon ve enerjilerini daha da yukarı seviyelere taşımak. Onlara önem veriyoruz, eğitimde en değer verdiğimiz unsurun  öğretmenlerimiz olduğunu hissettiriyoruz,  çalışmalarını takip ediyor ve bir hedef koyup o hedefe ulaşma konusunda daha gayretli olan öğretmenlerimizin de farkına varıyoruz. Bu enerjiyi daha da yükseltmek için onların çalışmalarını İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından yapılan ölçme değerlendirme sistemi çerçevesinde değerlendirip, bu takibin sonunda da ödül koyuyoruz. Bu ödülümüz kamu yönetimi sisteminde en takdire şayan bir ifade olarak Başarı Belgesi uygulamasıdır. Eğitim camiamızdaki başarılı olan personelimizi, eğitimcilerimizi ve okul yöneticilerimizi değerlendirme çerçevesinde çıkan sonuçlara göre başarı belgesi ile taltif edeceğiz. Geçen yıl yaptığımız uygulamayı daha da genişletiyoruz. Başarılı öğrencilerimiz i̇lçe ve okul bazındaki ölçümlemeler sonucunda her öğrencimiz muhakkak takdir edilecek. İl merkezinde ve  ilçelerimizde yapacağımız ödül törenleri ile yıl sonunda adeta bir eğitim şöleni yaşayacağız." şeklinde konuştu. 

Balıkesir'in Birinci Önceliği Eğitim 

Değerlendirme toplantılarının ilkinin yapıldığını ve bundan sonraki süreçte her ay bir ilçede çalışmaların gözden geçirileceği toplantılar yapılacağını belirten Vali Şıldak,  "İlk toplantımızın Bandırma'da yapılmasının da bir anlamı vardır. Bandırma eğitime gönül vermiş, eğitim alanında üstün başarılara sahip olan okulları, öğretmenleri ve öğrencileri olan bir ilçemiz. Değerlendirme toplantımızı yaparak bu mesajı da vermek istiyorum. Bandırma'dan ve diğer bütün ilçelerimizden, velilerimizden, öğrencilerimizden, eğitim camiamızın her zaman yanında olan hayırseverlerimizden, iş dünyamızdan bu yıl daha fazla destek istiyoruz.  Okul yapımları, ilave derslik yapımları, okullarda oluşturduğumuz atölye çalışmalarının geliştirilmesi ve eğitim alanındaki adeta eğitim rüzgarı olarak tanımlayabileceğimiz İlimizdeki eğitim çıtasının daha da yükseltilmesini tüm paydaşlardan özellikle istirham ediyorum. Bu yıl istiyoruz ki herkesin gündeminde eğitim olsun. Balıkesir'in birinci önceliği eğitimdir. Eğitim altyapısı güçlü bir şehirdir. İki üniversitesi ile eğitim alanındaki müthiş donanımıyla, son derece nitelikli eğitim şartlarıyla, eğitime kendini adamış kadrolarıyla, tecrübeli, birikimli öğretmenler  ve idarecileri ile her türlü eksiklikten arınmış ve son derece avantajlı koşullara sahip bir İlimizdir. İlin eğitim performansının daha yükseklere çıkması, daha üst seviyelerde yerini alması için çaba gösteriyoruz. Bu sadece LGS ve YKS sınavında yapılacak performans, gösterilecek başarı düzeyi ile de sınırlı değildir. Her öğrencimizin daha birikimli, daha donanımlı, okuduğunu daha iyi anlayabilen, sorulara daha net cevaplar verebilen, kendini ifade edebilen, milli ve manevi değerlerine sahip, güzel ahlaklı ve en üst seviyeye çıkmış bireyler olarak topluma kazandırılması için bu çabaları ortaya koyuyoruz. Bütün okul müdürlerimizi, bütün öğretmenlerimizi bu yıl daha heyecanlı, daha aktif, daha gayretli görmek istiyoruz.  Ben her hafta iki veya üç okulumuzu ziyaret ediyorum. Öğretmenlerimizle, öğrencilerimizle sürekli görüşmeler yapıyoruz. Her ay bu toplantıları da bir ilçemizde tekrar edeceğiz. Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi'nin, eğitimin Balıkesir'de odaklanılması gereken bir unsur olduğunu, Balıkesir'in başarılı bir eğitim şehri olması için buna ihtiyacımız olduğunu ve eğitimcilere yol gösterecek bir fırsat olduğunu tekrarlamak istiyorum."ifadelerini kullandı. 

Şıldak," Vaka Sayıları Tırmanışta"

Açıklamalarında pandemi noktasında bilgilendirmelerde de bulunan Vali Şıldak, "İlimizdeki duruma baktığımızda son günlerde yeni bir tırmanış görüldüğünü ifade etmek istiyorum. Dün aldığımız sayılar, vaka sayıları yeni bir rekor olarak ortaya çıktı. Uzun süredir stabil vaziyette olan orta seviyedeki yükseklik, dün tekrar yükselişe geçti. Ölüm sayımızda da bir tırmanış var. Halkımızda 'nasıl olsa aşı olduk kayıp vermeyiz, hafif geçiririz' şeklinde rehavet oluştu. Hastalığın etkisi kişiden kişiye değişmekle birlikte özellikle kronik rahatsızlığı olan insanlarımızı yüksek boyutlu etkiliyor. Kaybettiğimiz insanlarımız maalesef hayatını kaybedenlerin tamamı ya hiç aşı olmamış ya da eksik aşılı olanlar. Buradan şu sonuç çıkıyor; kesinlikle aşılarımızı tamamlamalıyız. Balıkesir'de şu anda hiç aşı olmamış olan hala 106 bin vatandaşımız var. İkinci doz aşı yaptırmayan yaklaşık 58 bin, üçüncü aşısını yaptırmayan ise yaklaşık 79 bin civarında vatandaşımızın bulunduğunu maalesef görüyoruz. Eğer hala aşı konusunda tereddütü olan varsa lütfen bu ölüm ve yoğun bakım hadiselerini göz önüne alsın. Durumun vehametini görmeleri gerekir. Aşı olmayanlar kendilerine zarar vermenin yanı sıra aynı zamanda çevrelerindeki insanların da sağlığını riske atıyor. Vatandaşlarımıza lütfen uyarıda bulunalım. Balıkesir'in ve ülkemizin pandemi ile gerçekten mücadele etmesi için bunun çok gerekli olduğunu düşünüyorum. Kış yaklaştıkça kapalı alanlarda artık hayatımızı sürdüreceğiz. Bu vakaların daha da yükselmesi muhtemeldir. Vakalar yükseldikçe bağışıklık sistemi zayıf olan ve kronik hastalığı olanların da kaybedilme riskinin artması söz konusu olabilecektir. Bunları bütün vatandaşlarımızla tekrar paylaşmakta fayda görüyorum." diye belirtti. 

Açıklamanın ardından devam eden toplantıda İlçe Milli Eğitim Müdürlerine söz veren Vali Şıldak, BİGEP Projesinin alandaki yansımalarıyla ilgili bilgiler aldı. Toplantı sonunda kısa bir değerlendirme yapan Şıldak, Balıkesir'in BİGEP'le birlikte eğitimde yeni bir sayfa açtığını ve elde edeceği başarıyla adından söz ettireceğini söyledi. Balıkesir'in bunu başarabilecek eğitim altyapısına sahip olduğunu dile getirdi. 

Toplantının ardından programına okul ziyaretiyle devam eden Vali Şıldak, Bandırma EnerjiSa Fen Lisesi'nde öğrencilerle bir araya geldi. Sınıflarında ziyaret ettiği öğrencilerle sohbet eden Şıldak, başlatılan eğitim seferberliğinde öğrencilere düşen görevin derslerine düzenli bir şekilde çalışmak olduğunu söyledi. 

BİGEP Projesiyle birlikte  okullarda oluşan enerjiyi ve yeniliği yerinde görmek ve projenin uygulayıcıları öğretmenlerle fikir alışverişinde bulunmak üzere okul ziyaretleri yapan Şıldak, Bandırma EnerjiSa Fen Lisesi ziyaretinde okul yönetimi ve öğretmenlerle de  kısa bir toplantı yaptı. BİGEP'in yapı taşlarından olan öğretmenlerin, eğitim öncelikli yıl olarak belirlenen 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılında başarılı olabilmek için projeyi benimsemeleri gerektiğini ifade etti. Adeta 'İnsana Yatırım' kampanyası olan BİGEP'in insana verilen değerin alana yansıması olduğunu vurguladı. Bandırma'nın eğitimde başarılı bir ilçe olduğunu ve EnerjiSa Fen Lisesi'nin önde gelen başarılı okullardan olduğunu söyledi. Disiplinli ve kararlı öğrencilerin akademik ivmeyi de yukarılara taşıyacağını, BİGEP'in de bu yolculukta onlara ışık tutacağını belirtti. 

Bandırma'da Eğitim Rüzgarı

Vali Şıldak Bandırma İlçesinin eğitim yolculuğunu, alandaki sürecinin nabzını tutmak için gün boyunca gerçekleştirdiği programıyla EnerjiSa Fen Lisesi ziyaretinin ardından okul müdürleri ve öğretmenler ile Bandırma Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonu'nda kapsamlı bir toplantı yaptı. Vali Şıldak başkanlığında, Bandırma Kaymakamı Engin Aksakal, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı'nın da katılımıyla yapılan toplantıda BİGEP Projesinin Bandırma'daki durumu değerlendirildi. Toplantıda konuşan Vali Şıldak, "Geniş bir coğrafyada, birçok zenginliği içinde barındıran, yaklaşık 1,5 milyon nüfusa sahip, 200 bine yakın öğrencisi bulunan Balıkesir'in eğitim şehri olması gerektiğini düşünüyorum. İlimiz bu şekilde anılırken, çıkardığımız analizlere, rakamsal sonuçlara bakıldığında öyle olmadığını gördüğümüzde Balıkesir'in BİGEP gibi bir çalışmaya ihtiyacı olduğunu düşündük. Projemiz geçtigimiz yıl pandemi koşullarına göre hazırlanıp başarıyla yürütüldü. Bu yıl yüz yüze eğitim modeline göre olgunlaştırılmış BİGEP ile çalışmalar sistematik bir şekilde başarı odaklı ilerliyor. Bandırma'nın  rekabeti sevdiğine ve BİGEP projesinde ön sıralarda yer alacağına inanıyorum." diye konuştu. 

Toplantıda katılımcılara söz veren Vali Şıldak, Başarıyı İzleme ve Geliştirme Projesi'nin yürütülmesinde herhangi bir aksaklık veya talebin olup olmadığını sordu. Söz alan öğretmenler proje sayesinde oluşan motivasyonla çalışmalar yaptıklarını dile getirdiler. Projenin onlara  yol haritası olduğu için Vali Şıldak'a proje öncülüğünden dolayı teşekkür ettiler. (Bekir Terzioğlu)

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2021, 09:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER